loader

Przygotowanie do rozmowy o pracę

Gratulacje! Przeszedłeś przez pierwszy etap rekrutacji a Twoje CV zostało wybrane spośród wielu innych. Zostałeś zaproszony na rozmową kwalifikacyjną.
Dla wielu z nas jest to najbardziej stresujący moment bo teraz mamy czynny wpływ na to, czy dostaniemy wymarzoną pracę. Oto kilka wskazówek jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i zrobić najlepsze wrażenie na przyszłym szefie.

1. Znajdź jak najwięcej informacji o firmie, w której ubiegasz się o pracę "od ogółów do szczegółów". Zacznij od podstawowych informacji takich jak:

a) Obszar działania firmy. Przykładowo: jeśli jest to firma produkcyjna lub handlowa to warto poznać jej asortyment. W tym celu zapoznaj się z katalogiem produktów i sklepem internetowym.

b) Wielkość firmy. Sprawdź informację o ilości zatrudnionych pracowników:

 • mikroprzedsiębiorstwo < 10
 • małe przedsiębiorstwo < 50
 • średnie przedsiębiorstwo < 250
 • duże przedsiębiorstwo > 250

c) Czy jest to firma z kapitałem polskim czy zagranicznym?

d) Jak długo firma działa na rynku?

Większość z tych informacji znajdziesz z łatwością na stronach internetowych firmy w zakładkach "o nas" lub "o firmie".

Przemyśl odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej takie jak:

 • Jaki był Pana/Pani zakres obowiązków w poprzedniej firmie?
 • Z jakiego powodu che Pan/Pani zmienić pracę?
 • Jakie są Pana/Pani słabe/mocne strony?
 • Gdzie widzi Pan/Pani siebie za 5 lat?
 • Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?

Dobrym pomysłem jest przećwiczenie w domu odpowiedzi na powyższe pytania. Warto między słowami podkreślać swoje kompetencje, zalety a także pochwalić się znajomością firmy, w której ubiegasz się o pracę.

Pamiętaj też, że rekruter i Twój przyszły szef to też ludzie, dlatego bądź sobą. Jednym z decydujących kryteriów czy to właśnie Ty dostaniesz pracę jest to czy pasujesz do zespołu i kultury organizacyjnej firmy.
Aby dowiedzieć się jaką osoba jesteś często zadawane są pytania o zainteresowania lub aktywności poza pracą.

huntly.pl jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Pierwsze wrażenie

Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Dlatego: nie spóźnij się! Warto być 5 min przed czasem. Dzień wcześniej sprawdź ile czasu zajmie Ci dojazd na miejsce spotkania. Dodaj do tego kilka minut zapasu na nieprzewidziane korki, spóźniony autobus czy szukanie miejsca parkingowego.

Po drugie ubierz się stosownie tak, aby podkreślić swoje kompetencje i pokazać szacunek dla rozmówcy! Jeśli ubiegasz się o pracę na stanowisku takim jak ekspedientka, kucharz, mechanik czy spawacz nie zawsze konieczny jest garnitur czy biała koszula i spódnica. Są jednak zawody, gdzie obowiązuje ścisły dress code.
Istnieje jednak kilka wspólnych zasad, których powinno się przestrzegać wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną:

 • unikaj neonowych, jaskrawych kolorów
 • zbyt wysokie obcasy, sandałki czy długie kozaki za kolano nie są wskazane
 • używaj perfum dedykowanych na dzień, a unikaj ciężkich, duszących zapachów
 • postaw na delikatny make-up
 • wybierz długie spodnie- krótkie spodenki są niestosowne
 • nawet w największe upały zrezygnuj z króciutkiej spódniczki, bluzki na ramiączka czy głębokiego dekoltu.

Ostatnia wskazówka:

Uśmiech i optymizm! Każdy z nas chce otaczać się ludźmi pogodnymi i z pozytywnym nastawieniem. Szczególnie jest to ważne w zawodach, w których pracuje się w zespołach. Każdy szef wie, że wystarczy jedna wiecznie niezadowolona osoba w grupie a efektywność wszystkich pracowników spada. Pokaż, że jesteś optymistą z dużym zapałem do pracy a Twoje szanse na wymarzoną pracę znacznie wzrosną.

Tak przygotowany idź pewnym krokiem na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętaj o wcześniejszym wyłączeniu telefonu komórkowego. Z uwagi na to, że to nasz rozmówca jest gospodarzem tego spotkania to on pierwszy powinien wyciągnąć dłoń na powitanie i zakończenie spotkania.

Powrót do listy artykułów
facebook logo instagram logo