loader

Charakterystyka rynku pracy dla pracownika produkcyjnego

Obecnie bardzo często spotykamy się z hasłem "rynek pracownika". Czy rzeczywiście to stwierdzenie jest prawdziwe zarówno z punktu widzenia pracownika jak i pracodawcy?

Patrząc na statystyki, czytając gazety czy słuchając programów informacyjnych dowiadujemy się, że na przestrzeni ostatnich lat mamy do czynienia ze wzrostem gospodarczym w Polsce. Ze względów ekonomicznych jak geograficznych wiele firm zagranicznych ulokowało tu swoje fabryki. Wskaźnik zatrudnienia w sektorze przemysłowym systematycznie rośnie a co za tym idzie, potrzeba zatrudnienia pracowników produkcyjnych.

huntly.pl pracownik produkcyjny łódź

Sektor zatrudnienia w firmach produkcyjnych jest niezwykle dynamiczny. Przedsiębiorcy borykają się z bardzo dużą rotacją pracowników i starają się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. W zależności od charakteru branży produkcyjnej pracownicy muszą zmagać się z wieloma trudnościami takimi jak kontakt z niebezpiecznymi substancjami, bardzo niskie temperatury, narażenie na hałas czy zmianowość czasu pracy.

Najczęściej największe firmy produkcyjne zlokalizowane są poza granicami dużych miast. Pracodawcy co prawda zazwyczaj organizują transport zbiorowy dla swoich pracowników jednak znaczna odległość miejsca pracy wydłuża czas jaki pracownik faktycznie spędza poza domem. Wszystko to powoduje, że sektor zatrudnienia w firmach produkcyjnych jest niezwykle dynamiczny.


Pod względem liczby mieszkańców łódzkie jest jednym z największych województw w kraju. Rynek pracy jest tu bardzo dynamiczny. Od dłuższego czasu obserwuje się systematyczny spadek stopy bezrobocia, które na koniec I kwartału 2019 roku osiągnęło wartość 6,2%. W związku z tym coraz mocniej nasila się problem z brakiem pracowników na najbardziej deficytowe stanowiska w branżach takich jak: Handel; Przemysł; Budownictwo czy IT.


Pracownicy stale poszukują zarówno wysokiej klasy specjalistów ds. sprzedaży, marketingu, informatyki, automatyki jak i osób o technicznych kwalifikacjach zawodowych jak: operator maszyn CNC, ślusarz, spawacz czy elektryk. Na terenie województwa łódzkiego swoje siedziby mają duże centra logistyczne, które swoje oferty pracy kierują głównie do logistyków i magazynierów u których bardzo mile widziane są uprawnienia do kierowania wózkami widłowymi. Osoby ze specjalistycznymi kwalifikacjami i uprawnieniami w zawodach takich jak: operator koparki i ładowarki, kierowca samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych mają obecnie szeroki wybór ofert pracy ze względu na stały rozwój branży budowlanej w Polsce. Rosnący wskaźnik rozwoju przemysłu niesie ze sobą nie tylko większe zapotrzebowanie na pracowników produkcji czy kontrolerów jakości ale także na wyspecjalizowaną kadrę zarządzającą zarówno z zakresu zarządzania produkcją jak i zasobami ludzkimi (HR). Zdając sobie sprawę z sytuacji na rynku pracy możemy zauważyć, że pracodawcy coraz częściej opisując wymagania wobec pracownika wymieniają kwalifikacje miękkie takie jak: chęci do pracy, umiejętność pracy w zespole czy punktualność.


Według statystyk GUS na koniec II kwartału 2019 roku średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w województwie łódzkim wyniosło 4742,39 złotych przy czym w mieście Łódź wyniosło 4920,31 zł.

Powrót do listy artykułów
facebook logo instagram logo